Ankara’da ‘Lösante’ isyanı

Lösemi ve kanser hastalarının tedavisi amacıyla kurulan ancak sadece 75 yatak kapasitesi ile çalışmasına izin verilen ve 7 yıldır da tam ruhsat alamayan Lösante Hastanesi çalışanları ve hasta yakınları, Ankara’da eylem yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Tesa Vakfına ait Medipol Hastanesi önündeki eylemde “Lösante’ye tam Ruhsat” sloganları atıldı ve ‘’Sağlık Bakanının Hastanesi kadar yatak ve doktor istiyoruz’’ yazılı pankartlar açıldı.

Eyleme, İstanbul, İzmir, Çanakkale, Adana’dan gelen ve yakınları kanser tedavisi gören aileler de katıldı.

Yapılan konuşmalarda da, “Lösante’ye yatak ve doktor kadrosu verilmelidir. Sağlık Bakanı sadece kendi hastanesi için değil, herkes için eşit düşünmelidir. Bugüne kadar sabırla bekledik, yüreğimiz yanıyor, çocuklarımız ölüyor. Lösante Hastanesin’e engel olmayın. Çocuklarımız lösemi ve kanserden ölmesin. Hastanemize tam ruhsat verilene kadar pes etmeyeceğiz” denildi.

SADECE 75 YATAK

Ankara’daki Lösante Hastanesi’ne, Sağlık Bakanlığı denetimlerinden 100 üzerinden 99,6 puan almasına rağmen 7 yıldır tam ruhsat verilmiyor ve ancak yüzde 20 kapasite ile çalışabiliyor.

Hastane lösemili çocukların tedavisinde yüzde 94 oranında başarı sağlıyor.

Sağlık Bakanlığı 400 yatak kapasitesi ile kurulan Lösante Hastanesi’ne 75 yatak için ruhsat verdi.

Bakanlık 7 yıldır da yatak kapasitesinin arttıracak izni vermiyor.

Hastanedeki ameliyathaneler, radyoterapi ve yetişkin kemik iliği nakil servislerine de ruhsat verilmiyor. Kalp damar cerrahisi kliniği ile yoğun bakım servisleri de ruhsat alınamadığı için açılamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x